Відомо, що інфузії кетаміну ефективні під час лікування депресії та хронічного болю, а нещодавно також було виявлено, що кетамін здатний швидко гальмувати і запобігати нападам мігрені.

Мігрень – це серйозне захворювання, більш поширене, ніж діабет, епілепсія та астма разом узяті. Напад найчастіше включає пульсуючий головний біль, який іноді локалізується на одному боці та може супроводжуватися чутливістю до світла, звуків або запахів, і супроводжуватися нудотою, блювотою і затуманеним зором.

Сучасні дослідження показують, що у пацієнтів з мігренню виникає дисбаланс між ділянками мозку, які обробляють біль, що може бути причиною підвищення чутливості до подразнювальних факторів. Повторювані напади призводять до функціональних і структурних змін у мозку, які сприяють перетворенню мігрені на її хронічну форму.

Помітне місце у феномені мігрені займають психологічні чинники. Описано так званий “мігренозний тип особистості”, який характеризується підвищеною чутливістю до впливу стресових чинників, високим рівнем тривоги, амбітністю, старанністю, ригідністю, відповідальністю, схильністю до неухильного дотримання загальноприйнятих норм поведінки. Такі пацієнти у відповідь на больові впливи частіше використовують такі неадаптивні стратегії подолання, як катастрофізація та самозвинувачення, що призводить до ще більшого суб’єктивного переживання болю.

Також до розвитку хронічного больового синдрому можуть призводити сімейні, соціально-економічні та культуральні чинники, пережиті в минулому психотравмувальні життєві події. Найбільш значущим психологічним наслідком тривалого та інтенсивного болю є втрата тієї базової довіри до світу, що дає змогу людині за замовчуванням будувати взаємовідносини з оточуючими людьми та вибудовувати тривалу життєву перспективу. Це призводить до скорочення індивідуальної життєвої перспективи, формуючи психологічний “ґрунт” хронічної депресії.

Вчені виявили порушення співвідношення “збуджувальних” і “гальмівних” нейромедіаторів під час мігрені, зокрема нейромедіатора глутамату, надмірне виділення якого бере участь у механізмах болю. Саме його рецептори і блокує кетамін, зменшуючи больові сигнали. Ця унікальна здатність “перепідключати з’єднання” дає змогу кетаміну не лише припинити біль від нападу протягом кількох хвилин, а й зменшити його повторення в майбутньому.

Доктор Карлос Зарате, головний науковий співробітник Національного інституту психічного здоров’я США, каже, що за допомогою кетаміну “ми можемо допомогти в разі мігрені протягом кількох годин”.

З огляду на те, що кожна людина унікальна і відрізняється і фізіологічно, і психологічно, очевидно, що лікування має бути індивідуальним. Саме тому ми підбираємо для кожного пацієнта найбільш підходяще дозування кетаміну, що дає змогу пацієнту поступово позбуватися симптомів, а дехто вперше за багато років поновлює ту життєву активність, яку вони так довго пропускали.

Кетамін у лікуванні хронічного головного болю | Наш блог

Про хронічний біль