Пост-травматичний стресовий розлад (ПТСР) – це психічне захворювання, яке виникає за кілька тижнів або місяців після важкої стресової події, яка загрожує життю, – військових дій (як у військових, так і в мирних мешканців), перебування в полоні, техногенних катастроф або природних лих, нападів, зґвалтувань, терористичних актів.

Ці події можуть бути пережиті людиною безпосередньо або опосередковано – наприклад, вона стала свідком того, як інші отримали серйозну травму, були вбиті або зазнавали смертельного побоювання; або дізналася про події, які сталися з близькими родичами чи друзями.

Посттравматичний розлад – це “застрягання” людини в екстремальній ситуації, вона постійно подумки повертається до неї і не може забути. Хоча ситуація залишилася в минулому, але пацієнт постійно її переживає – подумки, або в нічних жахіттях, він повертається до неї знову і знову.

Найчастіше людина з оточуючими своїми переживаннями не ділиться, тримає все в собі. Вона не здатна об’єктивно оцінити своє самопочуття і впоратися з емоціями, починає неадекватно реагувати на навколишню дійсність, не сприймає нову інформацію, намагається ізолюватися від спілкування, гостро реагує на критику і жарти.

Наслідками ПТСР часто стають депресії, неврози, тривожні та психосоматичні розлади, психопатичні прояви з афективно-деструктивними формами поведінки, а також залежність від алкоголю та наркотиків.

Крім того, від половини до трьох чвертей пацієнтів з ПТСР страждають від супутнього хронічного болю, і така висока поєднаність вказує на наявність загальних патофізіологічних процесів, що лежать в основі обох розладів.  Можливо, що біль може викликати спогади про травмувальну подію, посилюючи психічні симптоми, або навпаки, нагадування про травмувальну подію можуть активувати сенсорні симптоми повторного переживання, які посилюють больові відчуття.

Саме тому кетамінова терапія, що впливає як на психіку, так і на механізми болю, є ефективним засобом для лікування та запобігання посттравматичному стресу та іншим наслідкам психічних травм. За словами психіатра Денніса Чарні, дослідника з Медичного факультету Ікан у Моунт Сінай, “Отримані дані є чудовою відправною точкою, яка може призвести до розроблення нових методів захисту від ПТСР і викликаної стресом депресивної поведінки”. 

Комплексне, інтегративне лікування ПТСР включає також транскраніальну електростимуляцію мозку, блокаду зірчастого нервового вузла та психотерапію.

 Стрес та його наслідки

Що таке кетамінова терапія та як з її допомогою лікують ментальні розлади у військових — у матеріалі hromadske TV.