Кетамін (хлорфеніл-метиламіно-циклогексанон) є ліцензованим медичним препаратом і широко застосовується в усьому світі як анестезуючий та знеболювальний засіб короткої дії вже протягом більш ніж 40 років.  За цей період також встановлено, що кетамін запобігає ушкодженню мозку під час травм голови, інсультів, інфарктів, епілептичних нападів, а також низького рівня кисню та цукру в крові.

Дослідження кетаміну як препарату для лікування психічних розладів розпочалися в 70-х роках минулого століття в Аргентині, Мексиці та Ірані, після чого поширилися і на інші країни, зокрема на СРСР, де в Ленінграді його використовували для лікування алкоголізму й наркотичної залежності, з середини 1980-х років аж до посилення обмежень щодо його медичного використання. З початку XXI століття, після зняття заборони на дослідження психоделічних речовин, відзначається значне зростання кількості наукових публікацій, присвячених використанню препарату для терапії депресивних розладів і больових синдромів. У мікродозах він має виражений лікувальний ефект, що відрізняється від стандартних доз, які застосовують під час хірургічного наркозу з метою “вимкнення свідомості”.

Дослідження показують, що кетамін підвищує нейропластичність мозку, допомагаючи регенерації синаптичних зв’язків між клітинами мозку, пошкодженими стресом і депресією. Препарат діє на зовсім іншому рівні системи нейротрансмітерів порівняно з існуючими зараз антидепресантами. Тож за кордоном з’являється дедалі більше клінік, які використовують кетамін для лікування пацієнтів із депресією, яким не допомогли стандартні препарати, – адже близько 75% пацієнтів віком від 15 до 55 років піддаються лікуванню цим анестетиком.

Згідно з науковими даними, кетамін активує взаємодію структур мозку, пов’язаних із процесами інтелектуально-когнітивного опрацювання інформації (фронтальний неокортекс), зі структурами, залученими до нервових механізмів реалізації емоцій, мотивацій, пам’яті, а також неусвідомлених психічних переживань (лімбічні структури). Активація такої взаємодії може бути важливим нейрофізіологічним механізмом, що лежить в основі як феноменології самих психоактивних переживань, так і зумовлених ними психологічних змін.

Саме тому кетамін має виражений ефект особистісної трансформації, який не можна звести до біохімічних механізмів і який сьогодні активно вивчається прогресивними вченими.

Варіюючи дозування, можна досягати зміненого стану свідомості з розширеним просторово-часовим сприйняттям, що має глибокий лікувальний, трансперсональний і трансформаційний ефект. Це призводить до звільнення підсвідомості від глибоко заблокованих (витіснених) психічних травм і конфліктів, до перегляду системи внутрішніх цінностей, стійких і позитивних психологічних змін. Детальніше….

Часте і тривале (понад 6 місяців) використання кетаміну у високих дозах у немедичних цілях може викликати залежність від цього препарату. Тому кетамін ніколи не повинен використовуватися, окрім як для лікування під безпосереднім наглядом дипломованого лікаря.. В Україні кетамін занесено до Списку наркотичних і психотропних речовин, щодо яких встановлюють заходи контролю відповідно до законодавства: препарат відпускають тільки медичним організаціям, і він є препаратом суворого зберігання. 

 

“Кетамін – це одна з найбільш захопливих подій у сфері психічного здоров’я за останні роки… це може бути зміною парадигми, що приносить реальну користь пацієнтам.”

Професор Аллан Янг,  Королівський коледж психіатрів (Лондон),  президент Міжнародного товариства афективних розладів

Як кетамін впливає на депресію

(виберіть у налаштуваннях субтитри-перекласти українську або російську мову)