Багато вчених, які вивчають кетамін, пов’язують його лікувальний ефект із блокуванням рецепторів нейропередавача глутамату (NMDAR). Він відіграє ключову роль в активації нервової системи, а в разі надлишку (наприклад, у разі хронічного стресу), чинить нейротоксичний вплив. Крім того, згідно з публікацією в журналі Science, кетамін стимулює зростання нейронів у мозку вже протягом години після введення. За рахунок появи нових структур, званих дендритними шипами, виникають точки з’єднання в синапсах, через які сусідні нейрони обмінюються інформацією.

Також було виявлено, що кетамін є сильним протизапальним засобом, і зараз це вивчається на предмет його позитивного ефекту.

Інфузійне лікування кетаміном є на 100% законним, безпечним і регламентоване суворими клінічними протоколами. На сьогодні в Украіні, як і в інших країнах, ця терапія класифікується як лікування препаратом поза зареєстрованих показань (off-label).  Ми ліцензовані міністерством охорони здоров’я та держлікслужбою України на застосування кетаміну в клінічній практиці та застосовуємо протоколи Американської психіатричної асоціації. Інфузії кетаміну – відносно недавня терапія, тому в нашому суспільстві ще не сформувалася думка про кетамін як спосіб лікування. Ми рекомендуємо ґрунтуватися на наукових дослідженнях, а не чутках з інтернету.

Дозування кетаміну, що використовуються в цьому лікуванні, на порядок нижчі за ті, що використовуються під час наркозу. Вони недостатньо високі, щоб ви могли заснути, але ви можете почуватися трохи сонним під час і незабаром після сеансу. Найбільше цей стан схожий на сон наяву. Такий змінений стан свідомості, що виникає під час сеансу, має важливий і суттєвий цілющий потенціал.

Найчастіше пацієнти відчувають слабкий знеболювальний, заспокійливий, антидепресивний і психоактивний вплив. Може збільшуватися чутливість до світла і звуку, а також виникати змінене відчуття часу і простору.

Тривалість лікування індивідуальна для кожного пацієнта. Перший сеанс полегшить ваші симптоми на кілька днів. Потім необхідно повторити лікування, щоб домогтися поліпшення стану психіки або полегшення болю протягом тривалішого періоду. При хронічних захворюваннях ми досягаємо ремісії шляхом повільного збільшення періоду часу між вливаннями кетаміну і використанням методів психотерапії. У середньому, ми рекомендуємо 4 – 8 сеансів залежно від тяжкості стану пацієнта.

Незначні побічні ефекти, які можуть виникати в процесі інфузії кетаміну, зникають протягом години після завершення лікування. До таких ефектів відносять легку нудоту, сонливість і тимчасове невелике підвищення кров’яного тиску. Але навіть ці ефекти мають місце в 1 – 2 осіб із 10.  Наш персонал буде уважно стежити за вашим артеріальним тиском і частотою серцевих скорочень під час інфузії. Менш поширені побічні ефекти, які теж швидко минають, включають яскраві сни, перепади настрою або хвилювання, розмитий і некомфортний зір, сухість у роті, невиразну мову, розумову плутанину. Якщо ці побічні ефекти справді виникнуть, вони коригуватимуться шляхом зміни дозування кетаміну та застосуванням відповідних ліків.

Кетамін зазвичай добре переноситься, і в медичних публікаціях не повідомлялося про будь-які значні побічні реакції за низьких доз, що використовуються для цього лікування. Відомо, що при набагато вищих дозах, які використовуються в хірургії, кетамін може викликати тимчасові галюцинації та інші когнітивні порушення.

Протипоказання до кетамінової терапії включають наявні галюцинації, некупіровану манію і психотичний стан, нестабільну або тяжку стенокардію (ішемічну хвороба серця) або тяжку гіпертонію (підвищений артеріальний тиск), неконтрольований гіпертиреоз, збільшений внутрішньочерепний тиск, тяжкі захворювання печінки чи нирок, цистит або інші проблеми із сечовим міхуром, глаукому, вагітність та раніше виявлену алергію на кетамін.

Використання кетаміну людьми з цими захворюваннями може погіршити їх стан. Важливо, щоб ви заповнили медичну анкету повністю правдиво, щоб ми могли правильно оцінити, наскільки ви підходите для лікування з медичної точки зору.

Багато лікарських препаратів мають потенціал для хімічної залежності в окремих людей. Це справедливо і для зловживання кетаміном у високих дозах. Часте і тривале (до півроку) використання кетаміну у великих дозах може викликати залежність від цього препарату. Тому кетамін ніколи не повинен використовуватися, окрім як під безпосереднім наглядом дипломованого лікаря. Однак не слід турбуватися про залежність при епізодичному, клінічному, терапевтичному застосуванні кетаміну шляхом інфузії в низьких дозах.

Практика показує, що кетамін має низький потенціал залежності навіть порівняно з нікотином та алкоголем, а порівняно з іншими медикаментами (такими, як морфін та інші опіоїди), що використовуються в лікарнях, він має значно меншу ймовірність залежності. Фактично, у шкалі потенційно небезпечних препаратів кетамін перебуває навіть нижче, ніж ліки групи бензодіазепінів, що широко застосовуються в медицині для лікування депресії та тривожності!

Тому кількість центрів кетамінової терапії в усьому світі швидко збільшується і сьогодні тільки в США їх уже кілька сотень, а в деяких зарубіжних лікарнях за хронічних болів призначають інфузії кетаміну замість опіоїдів.

Ні. Ви повинні продовжувати приймати всі ліки відповідно до схеми, включно з ліками від болю і депресії. Однак ви можете виявити зниження потреби в цих ліках після лікування кетаміном. Проте ви маєте проконсультуватися зі своїм лікарем, щоб повільно знизити дозування цих ліків, а не просто припинити їх приймання.

Багато пацієнтів почуваються краще вже під час самого сеансу інфузії. Інші відзначають помітне поліпшення настрою або зниження рівня болю протягом дня після лікування. Цей ефект зазвичай зберігається від кількох днів до кількох тижнів.

Крім кетамінової терапії, ми застосовуємо комплекс інших новітніх методів лікування, деякі з яких вперше в Україні з’явилися в нашому центрі:

  • Психотерапія та гіпнотерапія
  • Блокада зірчастого нервового вузла
  • Транскраніальна магнітна стимуляція мозку
  • Транскраніальна електростимуляція мозку
  • Електрична черезшкірна стимуляція блукаючого нерва
  • Аудіовізуальна стимуляція мозку
  • “Нейрохелп” (крапельниця)
  • Терапія оксибутиратом натрію (крапельниця)
  • Інформаційно-резонансна терапія
  • Індивідуальна активаційна терапія за Л. Гаркаві.

Більшість нашіх громадян (у тому числі, на жаль, психіатрів і психологів) все ще не розуміють різниці між психоделіками та наркотиками, тож відносяться до кетамінової терапії з пересторогою. Мало хто з психіатрів і психотерапевтов володіють необхідними знаннями і досвідом у психоделічній медициіні.

На 2024 рік ми провели понад 700 сеансів та набули величезного досвіду в цьому напрямку. Наші фахівці володіють методикою кетамінової терапії краще, ніж будь-хто Східній Европі, а директор нашого центру В. Л. Матреницький є піонером кетамінової терапії в Україні. 

Наразі почали з’являтись недоброчесні конкуренти, які, не маючі належних знань та досвіду, пропонують кетамінову терапію. При цьому, не в змозі створити щось своє, шахраї копіюють інформацію з нашого сайту і навіть нашу назву, сподіваються хоча б таким чином залучити клієнтів. 

Будьте обережні!  Адже робота зі зміненими станами свідомості, які викликає кетамін, потребує особливої кваліфікації. Важливо правильно вивести людину зі стану дисоціації, не допустити негативних психологічних наслідків цього стану, що може виникати в разі некомпетентності лікаря чи психолога.