Депресія є поширеною проблемою, яку часто лікують антидепресантами. Однак, багатьом людям не стає краще після лікування цими ліками. За даними статистики (наприклад, дослідження 2021 року, опубліковане у Journal of Clinical Psychiatry), майже третина пацієнтів “не відповідають” на терапію першої лінії – ефект від призначених антидепресантів відсутній протягом 1-3 місяців після початку лікування. Цей стан називається терапевтично стійкою або фармакологично резистентною депресією.
Незважаючи на деякі розбіжності щодо визначення терапевтично резистентної депресії, такий діагноз зазвичай ставлять пацієнтам, у яких відсутня реакція на адекватні дози двох різних антидепресантів, які приймали протягом достатнього терміну – зазвичай, шести тижнів.Тому лікарям доводиться змінювати або комбінувати препарати, що підвищує ризик побічних реакцій. Але навіть і в такому разі стійкої ремісії, а тим паче, повного одужання вдається досягти далеко не завжди.
Неможливо точно спрогнозувати, хто з тих, хто страждає на депресію, виявиться несприйнятливим до лікування, але дослідники помітили, що одні групи населення вразливіші, ніж інші. Наприклад, жінки і люди похилого віку, мабуть, частіше відчувають ТРД через причини, пов’язані з біологічними і психологічними факторами. Більш уразливими виявилися і ті, у кого трапляються важкі або часті напади депресії. Свою роль може зіграти і загальний стан здоров’я людини, яка зіткнулася з депресією, зловживання психоактивними речовинами, розлади харчування і сну, які підвищують імовірність ослаблення сприйнятливості до лікування антидепресантами.
Також можливими причинами подібного феномену є:
- Неадекватна антидепресивна терапія – неправильно підібраний препарат, його доза або недостатня тривалість лікування;
- Недотримання рекомендацій лікаря через низьку мотивацію на терапію. Як правило, це відбувається через те, що фахівець не зміг знайти підхід до хворого, що викликало недовіру і небажання продовжувати консультації.
- Іноді людина відмовляється приймати ліки, бо бачить вигоди у своєму депресивному стані (увага родичів, відсутність необхідності працювати тощо).
- Досить поширеною причиною відмови від терапії є і різноманітні побічні реакції
- Наявність чинників, що підтримують депресивний синдром, наприклад, невирішені конфлікти в сім’ї та на роботі, наявні фінансові проблеми, відсутність житла
- Неправильно поставлений діагноз або супутні психічні розлади, які провокують повторне виникнення депресивних проявів
- Приймання інших препаратів, які знижують ефективність антидепресивної терапії
Існує декілька основних варіантів лікування резистентної депресії. Наприклад, додавання інших препаратів до схеми прийому ліків, психотерапія, електро-судомна терапія тощо.
Все частіше використовується транскраніальна магнитна або електрична стимуляція мозку.
Але найбільш перспективною на сьогодня виглядає психоделічна терапія, зокрема за допомогою кетаміну, єдиного легального медичного препарату, який має психоделічні властивості. Виконано вже багато досліджень, які демонструють високу ефективність кетамінової терапії при тривожно-депресивних розладах. Особливо вона ефективна при терапевтично стійких депресіях та ПТСР.
Наприклад, у нещодавно опубликованій у 2022 р. у журналі “International Journal of Molecular Sciences” статті “Концепція зниження (стійкісті) в лікуванні резістентної депресії: фокус на кетаміні” обговорюється революційне використання кетаміну як змінюючого стандарти інструменту в лікуванні стійкої депресії.
Дослідження розкриває глибокий вплив кетаміну на осіб, які пережили руйнівні наслідки резістентної депресії. Воно передбачає стратегічне введення кетаміну для ефективного перезапуску нейрональних шляхів головного мозку та полегшення симптомів депресії. Шляхом впливу на основні механізми хвороби, кетамін відкриває надію там, де інші методи не принесли результатів.
Те, що робить кетамін ще більш обіцяючим, – це його можливість обійти обмеження традиційних антидепресантів. На відміну від звичайних методів, які можуть зайняти тижні або навіть місяці, щоб показати помітні результати, кетамін швидко проявляє свою дію, полегшуючи стан людей під час депресивних епізодів. Це відкриває новий світ можливостей для тих, хто відчайдушно шукає полегшення від важкого тягаря резістентної депресії.
Крім того, дослідження підкреслює безпеку та переносимість кетаміну при його введенні під наглядом медичних фахівців. Шляхом докладного аналізу досвіду пацієнтів, які отримали кетамінове лікування, дослідники підтверджують його потенціал як добре переносимої інтервенції з легкими та швидкоплинними побічними ефектами.
Наслідки цього дослідження сягають далеко за межі наукової спільноти. Воно є закликом до зміни парадигми в лікуванні психічного здоров’я, закликом до медичних працівників та політичних рішень розглянути альтернативні варіанти для тих, хто вичерпав традиційні підходи. За допомогою використання кетаміну ми маємо можливість переписати історію лікування резістентної депресії, пропонуючи оновлене почуття надії мільйонам людей по всьому світу.
Центр Експіо – перший і єдиний медичний заклад в Україні, який легально використовує кетамінову психоделічну психотерапію з 2018 року.